Møt Norges første kvinnelige meteorolog
Året er 1942, og Inger Marie Bruun blir ansatt på Meteorologisk institutt i Bergen. Hun er nå Norges aller første kvinnelige meteorolog. I 1943 retter hun blikket mot Oslo, og blir ansatt i klimaavdelingen i hovedstaden. Det tok ytterligere ni år før hun fikk en kvinnelig kollega.
– I dag, 80 år senere, er over halvparten av statsmeteorologene våre kvinner, sier Roar Skålin, direktør ved Meteorologisk institutt.
Mot normalen
En av Bruuns viktigste arbeidsoppgaver under og etter krigen var å regne ut klimanormaler.
– Hun regnes som opphavskvinnen bak uttrykket “mot normalt”, og er et viktig forbilde for mange i vårt fagfelt i dag, sier Skålin.
På 1960-tallet var Bruun værmelder på NRK i det månedlige programmet “Været i måneden som gikk”. TV-sendingene ble basert på hennes beregninger for nedbørnormaler i landet.
– Hun regnet med andre ord ut normalverdiene som ble presentert på radio og TV. Metoden er lik den vi bruker i dag, forklarer Skålin.
En normal i vær- og klimasammenheng er et gjennomsnitt av været over en periode på tredve år. Det kan være for temperatur, nedbør eller vind. I dag bruker vi klimanormaler som en referanse for å sammenligne endringer i klimaet, både fra tidligere perioder til i dag, og fra i dag til et beregnet framtidsklima.
Første kvinnelige fagsjef
I 1980 sørget Bruun for å bli den første kvinnelige fagsjefen på Meteorologisk institutt i Oslo.
– Bruun var den første, men absolutt ikke den siste, legger Skålin til.
I 2021 var 38,5 prosent av de ansatte på instituttet kvinner. I direktørens ledergruppe er to av åtte kvinner, og blant avdelingslederne er tallet syv av 22. Blant forskerstillingene var kvinneandelen 39,9 prosent i 2021, en økning på 2,9 prosentpoeng fra året før.
– Det er fortsatt bare blant statsmeteorologene det er et flertall av kvinner, hvis vi ser på de store yrkesgruppene. Vi jobber med å rekruttere flere kvinner til stillinger innen ledelse, forskning og tekniske fag i dag, avslutter Skålin.